كار ايشان در حوزه مهدويت منحصر به فرد بود

 

- ضمن تشكر از حضرت عالى1، صحبت‏هاى شما درباره سردار شهيد حاج حبيب لك‏ زايى مى‏ شنويم.

- تقريباً آشنايى ما با ايشان حدود چهار سالى بود كه من آمدم انتشارات و ايشان هم مسؤوليت بنياد استان سيستان و بلوچستان را به عهده داشتند. ارتباط ما هم در رابطه چاپ و نشر و خريد كتاب از انتشارات بنياد براى استان سيستان بلوچستان بود و كتاب هاى مختلف از اينجا خريد مى‏ كردند.

ولى آن كتابى كه چشمگير بود و جاى قدردانى از ايشان داشت و دارد، توزيع كتاب مهدويت در صحاح سته در استان سيستان و بلوچستان بود. اين كتاب پايان نامه يكى از فارغ التحصيلان مركز تخصصى مهدويت به نام آقاى سيدرضى قادرى است كه ايشان صحاح سته اهل سنت را بررسى و مطالب مهدوى آنها را در همين كتاب جمع آورى و ارائه كرده و از طريق‏ شش كتاب معتبر اهل سنت درباره قطعيت مهدويت بحث كرده است. اين كتاب را مرحوم شهيد سردار لك ‏زايى در تير ماه سال 1390 براى بنياد مهدويت سيستان بلوچستان سفارش دادند، ما هم برايشان به تيراژ 110 هزار نسخه چاپ و ارسال كرديم.

 

- در چند چاپ؟

- ما پنج تا چاپ بيست هزار نسخه‏ اى و دو تا چاپ پنج هزار نسخه ‏اى براى زاهدان زديم؛ يعنى در هفت چاپ 110 هزار نسخه منتشر كرديم.

 

- بنياد مهدويت استان سيستان و بلوچستان علاوه بر توزيع، در زمينه توليد كتاب هم فعاليتى در كارنامه‏ اش دارد؟

- بله! كتاب خورشيد پنهان اثر «شهيد حجت الاسلام و المسلمين نعمت پيغان» هست كه ايشان از شهداى تاسوكى بودند و اين كتاب را قبلًا نوشته بودند اما به صورت نهايى آماده نشده بود كه مرحوم شهيد لك ‏زايى با پيگيرى‏ هايى كه انجام دادند و زحماتى كه البته به اتفاق اخوى گراميشان و دوستان ديگرمان در بنياد سيستان بلوچستان كشيدند اين كتاب را آماده كردند و به ما دادند. ما پس از ارزيابى و تأييد و مختصر ويرايشى اين كتاب را با تيراژ 10 هزار نسخه چاپ كرديم كه آن هم در استان توزيع شد.

 

- خوب كار ايشان در توزيع آثار مربوط به مهدويت و به ويژه كتاب مهدويت در صحاح سته را نسبت به ساير استان‏هاى كشور چطور ارزيابى مى‏ كنيد؟

- كار ايشان منحصر به فرد بود. بنياد مهدويت استان سيستان و بلوچستان كه‏ سردار شهيد لك ‏زايى دبير آن بودند، يكى از بنيادهاى فعال ما در زمينه پخش كتاب بود. مثلًا همين كتاب مهدويت در صحاح سته را ما تا به حال 122 هزار نسخه چاپ كرده ‏ايم كه 12 هزارتايش در جاهاى ديگر توزيع شده و 110 هزارتايش در استان سيستان و بلوچستان.

 

- علت انتخاب اين كتاب چه بود؟

- استان سيستان و بلوچستان يكى از مناطقى است كه برادران سنى و شيعه ما در كنار هم زندگى مى ‏كنند، بنابراين با انتخاب خوب و تلاش خوب مرحوم لك‏ زايى اين كتاب آنجا توزيع شد.

البته سردار شهيد با رئيس مركز تخصصى مهدويت حاج آقاى كلباسى و عزيزان ديگرى در مركز تخصصى مهدويت مشورت كرده بودند، و سرانجام به پيشنهاد ايشان و با بررسى‏ هايى كه انجام دادند قرار بر اين شد كه اين كتاب چون هم كتاب معتبرى است و از منابع معتبر اهل سنت استفاده كرده و هم كتابى است كه قابل استفاده براى عموم مردم است، انتخاب شود. به هر حال كتاب مهدويت در صحاح سته به قلم آقاى قادرى پايان نامه سطح سه حوزه هست و در حوزه دفاع شده، استاد راهنما و استاد مشاور داشته و كتاب متقنى است.

 

- كتاب‏هاى ديگرى هم داريم كه مثلًا مهدويت را و حضرت مهدى عجل الله فرجه را از ديدگاه اهل سنت بررسى كرده باشد؟

- بله هست، مثلًا ما خودمان يك كتاب منتشر كرده‏ ايم به نام حضرت مهدى در سنت نبوى كه اين را اوايلى كه بنياد حضرت مهدى موعود شكل گرفته عزيزانمان در تهران تهيه كردند و در آن كتاب هم استنادى به كلمات اهل سنت در رابطه با مهدويت شده و كتاب خوبى هست. كتاب ديگرى هم داريم به نام حضرت مهدى در روايات شيعه و سنى. در ساير كتاب‏ هايمان هم به صورت پراكنده در اين رابطه مطلب وجود دارد. در اين باره كتب ديگرى هم هست اما كتاب‏هايى كه ما چاپ كرده باشيم همين چند تاست.

 

- حالا با توجه به آشنايى كه شما با سردار شهيد لك‏ زايى داشتيد، خصوصيات اخلاقى ايشان را هم بيان كنيد؟

- ايشان فوق العاده بود، البته ما آنقدر هم با ايشان ارتباط نداشتيم ولى همين ارتباط كمى هم كه داشتيم واقعاً بچه‏ هاى انتشارات همه مجذوب ايشان بودند و همه هم واقعاً متأثر شدند. به هرحال اخلاقش، رفتارش، برخوردش وقتى مى ‏آمد اينجا اصلًا با اينكه ايشان يكى از سرداران ما بود و به هرحال سابقه ‏اش براى زاهدان خيلى بيشتر از ما روشن هست ولى واقعاً خاكى بودند و خيلى عادى. در برخوردهاى كمى كه با ايشان داشتيم، هيچگونه منيّتى ما در وجودش نمى‏ ديديم. حالا به هرحال دوستانى كه با ايشان ارتباط بيشترى داشتند بهتر مى‏ توانند زواياى پنهان و حتى روشن زندگى ايشان را بگويند. براى ملت اين گونه افراد دُرهايى هستند كه ما متأسفانه يكى از اين درهاى گران قيمت را از دست داديم. بدون اغراق مى‏توان بگويم كه واقعاً مخصوصاً بچه‏ هاى انتشارات خيلى ناراحت شدند و بچه‏ هاى مركز هم همينطور، واقعاً ضايعه‏ اى بود براى ما.

 

- وقتى مى ‏شنويد سردار شهيد حاج حبيب لك ‏زايى اولن چيزى كه به ذهنتان مى‏ آيد چيست؟

اخلاق نيكشان! خيلى خوش اخلاق و خوش برخورد بودند. خدا انشاء الله رحمتشان كند.

 

- قصد نداشتم كه شما متأثر بشويد. صحبت پايانى شما را هم مى‏ شنويم.

- به هرحال اين عزيزان تا در بين ما هستند ناشناخته ‏اند و قدرشان را نداريم، وقتى از دستشان مى ‏دهيم كه ديگر نمى ‏توانيم كارى بكنيم. گوشه و كنار مملكت ما مثل ايشان در رده ايشان و در همين اخلاقياتى كه ايشان داشتند هستند ولى خوب به هرحال قدرشناس نيستيم. نمى‏ خواهم هيچ جسارتى بكنم ولى تا وقتى كه اين عزيزان هستند كارى باهاشان نداريم، تحويلشان نمى ‏گيريم، از وجودشان استفاده نمى‏ كنيم ولى وقتى از دستشان مى‏ دهيم به هرحال ديگر متأثر مى‏ شويم. اى كاش قدرشان را بدانيم! خدا انشاءالله همه ‏شان را رحمت كند و ما را با اخلاقيات اين عزيزان آشنا كند و دنباله روى آنها قرار بدهد، ان شاء الله.2

............................................................

1) گفتگو با «حجت الاسلام و المسلمين احمد مسعوديان» مدير داخلى انتشارات بنياد فرهنگى حضرت مهدى موعود و مركز تخصصى مهدويت است كه در 23 آذر ماه 1391 در قم با ايشان انجام شده است.

2) حبيب دلها دفتر سوم، ص: 146