به قلم: عصمت كيخا

مدير امور خواهران مؤسسه عرشيان كوير تاسوكى‏

 

خدمات فرهنگى حاج حبيب پس از شهادت‏

دغدغه اصلى سردار شهيد حاج حبيب لك‏ زايى ايجاد امنيت پايدار و رفاه و آبادانى و بقاى عزتمند دنيوى و اخروى با اولويّت واوّليت اقدامات فرهنگى بود. اهتمام ايشان به انتشار ويژه‏نامه‏ ها، كتاب‏ ها، همايش‏ ها، يادبودها و گرامى‏ داشت شهدا، تدريس در دانشگاه ‏ها، سخنرانى در محافل و مجالس مختلف، گسترش امر به معروف و نهى از منكر، احياى امر مهدويت و توجه به انتظار مثبت و سازنده، اهتمام به برگزارى اردوهاى راهيان نور، شركت در مراسم سالانه گراميداشت ياد و نام امام راحل عظيم الشان و فعاليت‏هايى ديگر، كه حتى اگر بخواهم عنوان آنها را هم در اينجا فهرست كنم، اين مكتوب طولانى خواهد شد، سند و گواهى بر مدعاى فوق است.

اكنون كه گذشته را مرور مى‏ كنيم، ياد مواردى مى ‏افتيم كه ايشان پيگير اقدامات فرهنگى، از قبيل تهيه يك مقاله، يا كتاب، يا مشاركت در موارد ديگرى از اقدامات فرهنگى، از قبيل آن چه پيش از اين ذكر شد، بود. اين پيگيرى تا تحقق نتيجه ادامه مى‏يافت وخوشحالى و خرسندى ايشان از انجام آن اقدام را مى‏ شد ديد.

خيلى‏ ها نگران تعطيلى اين فعاليت‏ ها پس از شهادت ايشان در 25 مهرماه 1391 بودند. اكنون و پس از گذشت چند ماه از شهادت و عروج ملكوتى ايشان، وقتى به كارنامه محبّان و ياران حاج حبيب مى ‏نگريم، مى‏ بينيم با همه كمبودها و خلأهايى كه ناشى از عدم حضور فيزيكى ايشان است، اما حضور معنوى ايشان همچنان در حال درخشش و تلألو است و در واقع ايشان همچنان به خدمات و فعاليت‏هاى فرهنگى خود به مردم استان سيستان و بلوچستان و بلكه فراتر از آن ادامه مى دهد.

هر چند در اينجا درصدد شمارش خدمات فرهنگى ايشان پس از شهادت نيستم، ولى شايد مهمترين اثر وجودى ايشان كه از سوى دوستداران ايشان دنبال شده است، مى ‏توان به مجموعه‏ اى از فعاليت‏ ها در جهت پراكندن عطر شهادت، به ويژه در سطح استان سيستان و بلوچستان، از طريق برگزارى همايش ‏ها، يادبودها، يادواره‏ ها و نيز انتشار آثار علمى است.

انتشار دفتر اول و دوم از كتاب بسيار مهم، تأثيرگذار و پرمحتواى" حبيب دلها" كه به اهتمام مؤسسه فرهنگى هنرى عرشيان كوير تاسوكى، كه خود از آثار و بركات وجودى آن شهيد عزيز است، يكى از اين خدمات فرهنگى و علمى است. وقتى اين حركت عظيم را، كه در عرض كمتر از شش ماه دو جلد كتاب، با محتواى غنى، منتشر شده است، با تدوين چند مقاله و يادداشت، در مدت مشابه، در زمان حيات آن شهيد عزيز مقايسه مى‏ كنم، به خود اجازه مى‏ دهم بگويم بركت خون شهيد و تأثيرات روحى و معنوى آن عزيز پس از شهادت، نه‏ تنها كمتر از گذشته نيست، بلكه از اين جهت و در اين جهت بيشتر هم شده است.

برنامه‏ ريزى براى برگزارى همايش" حبيب دلها" و تهيه فراخوان اين همايش و اعلام همكارى بيش از بيست دستگاه فرهنگى براى اجرايى كردن آن از ديگر خدمات فرهنگى آن شهيد عزيز است. اين همايش، كه قرار است در نخستين سالگرد شهادت آن عزيز و در دهه آخر مهرماه برگزار شود، بنا دارد تا از منظر معرفى الگو به جوانان عزيز، به ويژه دانشجويان و معرفى سبك زندگى اسلامى به نسل‏ هاى جديد و در حال رشد به بررسى ابعاد مختلف زندگى آن شهيد عزيز بپردازد.

هدف اين همايش طرح مباحث شهيد و شهادت و معرفى اسوه سازندگى، جهاد، مقاومت، سرافرازى، صبر، تعهد، تعبد، مسئوليت‏ پذيرى، تواضع، صداقت، اخلاص، ايثار، ايمان، عدالت‏گرايى و حق‏گرايى در محيط دانشگاهى و از منظر علمى است.

اگر ضرورت گرامى‏ داشت‏ها، يادبودها و اقدامات فرهنگى كه در نقاط مختلف كشور و حتى خارج از كشور، از خاش تا تهران، از مشهد تا گلستان، از قم تا زاهدان، از چابهار تا زابل و .... و فهرست وبلاگ‏ها و سايت‏هايى كه در اين مدت ايجاد شده است و نيز سخنرانى‏ ها و فيلم‏ ها و ضبط خاطره ‏ها و ... را بخواهيم برشماريم و تأثيرات معنوى اينها را مدنظر قرار دهيم بيشتر به مدعاى اين نوشتار كه تداوم خدمات فرهنگى سردار شهيد به مردم و ملت خودش، پس از شهادتش هست، پى خواهيم برد.

خدايا ما را از رهروان راه شهدا قرار بده.

خدايا ما را در روز قيامت شرمنده شهدا قرار مده.

خدايا ما را مورد شفاعت شهدا در روز حشر قرار بده.

خدايا به ما توفيق خدمت به دين و ملت و امت اسلام عنايت بفرما.

خدايا ما را موفق به درك حيات شهدا و بهره‏مند از بركات وجودى آنها بگردان.

خدايا كمك كن تا زنده هستيم و از دستمان برمى‏آيد، براى آخرتمان توشه ذخيره كنيم.

«والحمد لله ربّ العالمين»*

...............................................................................

*) حبيب دلها دفتر سوم، ص: 217